Kthehu   Kreu > Forum i pėrgjithshėm > Letėrsi > Lojėra popullore

Pėrgjigju
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.8.2011, 15:30   #1
Shėndėlli
shqiptar
 
Anėtarėsuar: 3.2011

"Pushtimi i Kalasė"


Citim:
Luhej nė ēdo stinė nga djemtė e moshės 10 vjeē e naltė, nė nji vend tė naltė, nė fushė ose oborr.
Marrin pjesė 10 ose 20 veta, tė cilėt ma parė bajnė "kalanė", e cila asht nji rreth me diametėr 10m, ose zgjedhin nji vend kodėr. Mbasi ndahen nė dy skuadra tė barabarta dhe pėr secilin nga kėta caktohen udhėheqėsa, qitet short se cila skuadėr do tė ruejė dhe cila do tė sulmojė kalanė. Pastaj zanė vendet:ruejtsit futen nė rreth kurse sulmuesit qėndrojnė jashtė tij.
Loja fillon me sulmin e atyne qi janė jashtė "kalasė", por nxirren jashtė saj me gjoksat e ruejtsve, tė cilėt mobilizojnė tė gjitha forcat e tyne qi kundėrshtarėt mos t'i lanė brenda. Nė qoftė se sulmuesit i nxjerrin ruejtsit jashtė "kalasė", atėherė ndrrojnė rolet. Mbas disa ndeshjesh ajo skuadėr qė qėndron nė kala quhet fituese.


Mbledhur nė Shkodėr nga Enver Bushati.
Etnografia Shqiptare III
Tiranė 1966
Shėndėlli nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju duke cituar
PėrgjigjuVeēoritė e botimit
Ēėshtjet e reja nuk lejohen
Pėrgjigjet nuk lejohen
Bashkėngjitjet nuk lejohen
Ndryshimi i shkrimeve nuk lejohet

vB code ėshtė hapur
Ndijėzat janė hapur
Kodi [IMG] ėshtė hapur
Kodi HTML ėshtė mbyllur


Ora nė Shqipėri ėshtė 18:03.

Feja Shqiptare - Kontakt - Kreu
Feja Shqiptare © 2011-2015
vBulletin, Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.